REGULAMIN

Ośrodka Leczenia Terapii i Rehabilitacji Osób Uzależnionych z Nawrotami Choroby  w Krakowie ( Dom GWAN)

Nasz placówka jest stacjonarnym ośrodkiem leczenia uzależnień.

Świadczy usługi nieodpłatnie. Czas trwania leczenia w Ośrodku przewidziany jest na 6 miesięcy (180 dni).

I. PRAWA PACJENTA

1.Pacjent ma prawo do poszanowania swojej intymności, godności i

Prywatności.

  1. Pacjent ma prawo do poszanowania wyznawanych wartości moralnych i kulturalnych oraz przekonań religijnych.
  2. Pacjent ma prawo do kontaktu z lekarzem i uzyskania niezbędnej pomocy medycznej w ramach możliwości Ośrodka.
  3. Pacjent ma prawo do kontaktu z terapeutą i uzyskania niezbędnej pomocy psychologicznej w problemach i trudnościach osobistych.
  4. Pacjent ma prawo do informacji o stanie zdrowia, rozpoznaniu i postępach w procesie leczenia.
  5. Pacjent ma prawo do odmowy proponowanych badań medycznych oraz leczenia w Ośrodku. Następstwa odmowy powinny być wyjaśnione pacjentowi.
  6. Pacjent ma prawo wskazać kto, jeśli w ogóle ktokolwiek, ma być informowany w jego imieniu.
  7. Pacjent ma prawo, aby wszystkie informacje dotyczące jego stanu zdrowia, rozpoznania, rokowań, faktu jego leczenia i pobytu w Ośrodku, a także wszelkie informacje natury osobistej, pozostały poufne. Poufna informacja może być udzielona tylko w przypadku wyrażonej zgody pacjenta lub w przypadku, gdy wyraźnie domaga się tego prawo.
  8. Pacjent ma prawo do osobistego kontaktu z osobami z zewnątrz o ile nie naruszy to w ocenie terapeuty procesu leczenia.
  9. Pacjent ma prawo do nieograniczonego kontaktu korespondencyjnego z osobami z zewnątrz w trakcie całego pobytu w Ośrodku, oraz rozmów telefonicznych ( może posiadać telefon komórkowy) , chyba że inaczej zdecyduje terapeuta prowadzący lub zespół terapeutyczny Ośrodka.
  10. Pacjent ma prawo do uzyskania przepustki na czasowe opuszczenie Ośrodka w przypadkach ważnych spraw losowych lub też ze względu na osiąganie celów terapeutycznych. Czas trwania przepustki nie może przekraczać jednorazowo 72 godziny, sumarycznie podczas całego pobytu w placówce nie więcej niż 288 godzin.

Uzgodniony czas przepustki nie może być przedłużany telefonicznie.

Jeśli te prawa lub też prawa wynikające z Karty Praw Pacjenta, są według pacjenta naruszane, może on zwrócić się ze skargą do bezpośredniego przełożonego osoby naruszającej jego prawa to  jest  do kierownictwa Ośrodka.

II. OBOWIĄZKI PACJENTA

  1. Pacjent jest zobowiązany do poddania się niezbędnym badaniom lekarskim oraz do stosowania się do zaleceń lekarskich ( włącznie z zażywaniem leków).
  2. Pacjent jest zobowiązany do zachowania pełnej abstynencji od wszelkich środków psychoaktywnych (napojów energetycznych, alkoholu, sterydów anabolicznych, leków i suplementów diety nie zleconych przez lekarza Ośrodka, narkotyków, dopalaczy itp.) i gier hazardowych.
  3. Pacjent jest zobowiązany do czynnego udziału w zajęciach terapeutycznych.
  4. Pacjent zobowiązany jest do punktualności i przestrzegania harmonogramu zajęć terapeutycznych.
  5. Pacjent jest zobowiązany do poddania się kontroli abstynencji, na każde żądanie personelu, o każdej porze dnia i nocy.
  6. Pacjent zobowiązany jest do utrzymywania czystości i porządku w pomieszczeniach z których korzysta, zgodnie z zaleceniami personelu.
  7. Pacjent zobowiązany jest do przestrzegania zasad higieny osobistej.
  8. W uzasadnionych przypadkach Pacjent zobowiązany jest do poddania kontroli przesyłek adresowanych do pacjenta, rzeczy osobistych i kontroli osobistej pod kątem posiadania środków odurzających, leków itp.
  9. Pacjent zobowiązany jest do przestrzegania obowiązujących norm współżycia, zarządzeń porządkowych i zaleceń personelu.
  10. Pacjent ma obowiązek wykonywania prac porządkowych na rzecz Ośrodka, jeżeli nie ma przeciwwskazań zdrowotnych według ustalonego grafiku ( dyżury i generalne porządki w pokojach w każdą sobotę).
  11. Pacjent zobowiązany jest do poinformowania terapeuty dyżurnego o odwiedzinach osób z zewnątrz.
  12. Pacjent zobowiązany jest do przestrzegania ciszy nocnej – 23.00 – 6.00.
  13. Pacjent zobowiązany jest do zameldowania się na pobyt czasowy w placówce. 

W przypadku zniszczenia mienia Ośrodka, pacjent ponosi odpowiedzialność materialną za wyrządzone szkody.

 

 III. OGRANICZENIA I ZAKAZY

1.Pacjent nie może opuszczać terenu Ośrodka w godzinach ciszy nocnej.

  1. Pacjent nie może opuszczać terenu Ośrodka bez zgody terapeuty dyżurnego oraz wypisania się w zeszycie wyjść z podaniem imienia i nazwiska, godziny opuszczenia ośrodka i planowanego powrotu oraz celu i miejsca do którego się udaje.
  2. Zabronione są kontakty seksualne i intymne pomiędzy pacjentami. Nie przyjmujemy i nie prowadzimy terapii par.
  3. Pacjent nie może wnosić, posiadać i zażywać podczas leczenia środków zmieniających świadomość oraz leków nie zleconych przez lekarza Ośrodka.
  4. Zabronione jest w trakcie pobytu zaciąganie pożyczek, zakupów ratalnych oraz innych zobowiązań finansowych (handel przedmiotami pomiędzy pacjentami, zastawianie rzeczy w lombardzie, zakup pojazdów mechanicznych itp.).
  5. Zabronione jest przebywanie mężczyzn w pokojach kobiet oraz kobiet w pokojach męskich w godzinach ciszy nocnej.
  6. Zabronione jest uprawianie gier hazardowych pod jakąkolwiek postacią ( w tym loterie pieniężne, totalizator sportowy, lotto, zakłady sportowe itp.)
  7. Dopuszcza się palenie tytoniu tylko w miejscach do tego wyznaczonych.
  8. Zabronione jest posiadanie przez pacjentów w pokojach grzałek, czajników, grzejników itp. nie będących wyposażeniem ośrodka.
  9. Żywność łatwo psującą się należy przechowywać w lodówce, przetrzymywanie jej w pokojach jest zabronione.
  10. Zabronione są odwiedziny pacjentów przez osoby będące pod wpływem środków odurzających lub co do których zachodzi podejrzenie, że są czynnie uzależnione od substancji psychoaktywnych.
  11. Zabronione jest używanie agresji słownej i fizycznej wobec jakichkolwiek osób oraz używanie wulgarnego słownictwa i więziennego żargonu.
  12. Zabronione jest tworzenie “drugiego życia” w Ośrodku, opartego na zasadach środowisk subkulturowych i więziennych.
  13. Zabronione jest naruszanie zasad dyskrecji (informacji powziętych w procesie terapii o innych pacjentach) w jakiejkolwiek formie.
  14. Zabronione jest korzystanie ze wsparcia finansowego Ośrodków Pomocy Społecznej.

Wobec pacjentów nie przestrzegających regulaminu wyciągane będą konsekwencje dyscyplinarne, włącznie z karnym wypisem z Ośrodka.

IV. WYPIS Z OŚRODKA

O wypisie decyduje zespół Ośrodka w następujących sytuacjach:

  ukończenie podstawowego programu terapii uzależnień,

  odmowa leczenia w placówce,

  niewywiązywanie się z kontraktu na pobyt i leczenie,

  na wyraźne żądanie pacjenta,

  na wniosek społeczności pacjentów, za naruszanie podstawowych zasad życia społecznego.

 

Natychmiastowy wypis z Ośrodka następuje w skutek:

  • złamania abstynencji od środków zmieniających świadomość
  • opuszczenia Ośrodka bez wiedzy i zgody personelu terapeutycznego,
  • używania przemocy
  • kradzieży

Przekroczenie pozostałych punktów Regulaminu, powoduje rozpatrzenie sprawy zespół terapeutyczny, który po rozważeniu wszystkich okoliczności zdarzenia podejmuje decyzję o możliwości i warunkach dalszego pobytu pacjenta w Ośrodku – jako środek motywujący do zmiany stosowane może być ostrzeżenie.

Trzecie ostrzeżenie jest równoznaczne z rozwiązaniem kontraktu i wypisem z ośrodka.

Pacjent opuszczający ośrodek jest zobowiązany do odbioru rzeczy osobistych najpóźniej 1 dzień po wypisie. Rzeczy nieodebrane w tym terminie będą przekazywane dla osób ubogich (wrzucane do kontenerów na odzież).

Dyrektor Ośrodka może wprowadzić inne zarządzenia służące bezpieczeństwu i prawidłowemu funkcjonowaniu Ośrodka. W przypadku stwierdzenia u pacjenta stanu stwarzającego bezpośrednie zagrożenie życia lub zdrowia jego lub otoczenia dopuszcza się wezwanie pogotowia ratunkowego/ policji, przewiezienie do innej placówki leczenia zamkniętego.

Niniejszy regulamin wchodzi w życie z dniem ogłoszenia na czas nieokreślony

Ośrodek nie ponosi odpowiedzialności za nie zdeponowane, a utracone pieniądze i przedmioty